Cilt alt tonu nasıl belirlenir?

 Son zamanlarda oldukça popüler olan cilt alt tonunun ne demek olduğunu, ne işe yaradığını ve cilt alt tonumuzu bilmenin bize ne gibi avantajlar sağlayacağını anlatacağım bu yazımda. En baştan belirtmek isterim ki, bu yazıda bahsettiğim kurallar genel geçer kurallar değildir. Bu kurallara uymalısınız, illa ki kendinize uygun diye şu veya bu rengi seçmelisiniz diye bir kural tabii ki yok. Sadece dikkat çekmek istediğim nokta, cilt alt tonunuzu bilmediğinizde makyajınızda ve kıyafetlerinizde yanlış renkleri kullanıyor olabileceğinizin farkına varmanızdır. Cilt alt tonu;  insana hangi makyaj tonlarının, hangi saç renginin, hangi renk kıyafetlerin ve hatta hangi renk takıların yakışabileceğine dair sonuçlar verir.

Cilt alt tonları genelde 3’e ayrılır: Soğuk Alt Ton (Cool Undertone), Sıcak Alt Ton (Warm Undertone) ve Nötr Alt Ton (Neutral Undertone). Öncelikle bilincinde olmanız gereken konu, cilt alt tonu denen kavramın ten renginden farklı bir özellik olduğudur. Yani esmer olan iki kişiden biri soğuk alt tonlu, biri de sıcak alt tonlu olabilir. Cilt tonunu ayırt etmede çok katı kurallar olmamakla birlikte, bazı ipuçları size yardımcı olabilir.

cilt_alt_tonu_nasil_belirlenir

          Damar Testi: Cilt alt tonunu belirlemede en kolay ve en bilinen yöntemdir. Güneş ışığında el bileklerinizin iç kısmına baktığınızda damarlarınız yeşil renkte görünüyorsa sıcak alt tonlu, damarlarınız mavi renkte görünüyorsa da soğuk alt tonlu bir cildiniz var demektir.

        Altın & Gümüş Testi: Boynunuza altın bir kolye takınca mı cildiniz daha sağlıklı ve canlı görünüyor, yoksa gümüş bir kolye takınca mı? Eğer cevabınız altınsa, cilt alt tonunuz sıcak, eğer cevabınız gümüşse cilt alt tonunuz soğuk demektir.

       
Kağıt Testi: Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve aynanın karşısına geçip yüzünüze beyaz bir kağıt yaklaştırın. Kağıdı yaklaştırdığınızda cildiniz sarımsı veya kırmızımsıysa sıcak alt tonlu, pembeyse soğuk alt tonlu olmanız muhtemeldir.

          Fular Testi: Önce kırmızı ve sarı renklerde iki fular alın ve boynunuza dolayıp cildinizi inceleyin. Daha sonra da aynı işlemi mavi ve mor fularla deneyin. Hangi renklerin yüzünüze canlı ve sağlıklı bir görünüm verdiğini düşünüyorsanız, cilt alt tonunuzu da o renklere göre belirleyebilirsiniz. Eğer kırmızı ve sarı tonlarını kendinize yakıştırdıysanız sıcak alt tonlu, mavi ve mor renkleri yakıştırdıysanız da soğuk alt tonlusunuz demektir.

          Yukarıda bahsettiğim bu uygulamaların hiç biri sonuç vermediyse ve hala tam olarak karar veremediyseniz nötr alt tonlu olmanız muhtemeldir.

Bir de genellikle Nötr alt tonun içine dahil edilen fakat burada benim özellikle bahsetmek istediğim Olive Cilt Alt Tonu vardır. Bu ton, çoğu makyaj bloggerı tarafından Nötr Alt tona dahil ediliyor ve sanırım bu yüzden bu tonun Türkçe adına araştırmalarım sırasında hiç rastlamadım. Benim özellikle bu alt tondan bahsetmek istememin sebebi ise Akdeniz, Ortadoğu ve Asya ülkelerinde bu tonun oldukça yaygın olması. Olive cilt alt tonu kahve-yeşil bir alt tondur ve hem sarıyı hem de maviyi bir arada barındırır.

Cilt Alt Tonlarına göre cildinizde gözlemleyebileceğiniz özellikleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Soğuk (Pembe) Alt Ton

Cildiniz açık pembe veya fildişi rengindedir,

Güneşe çıktığınızda cildiniz önce pembeleşir ve kızarır, bronzlaşması oldukça uzun zaman alır,

Güneşe maruz kaldığınızda cildinizde çiller ve benekler oluşmaya başlar,

Damarlarınız mavi renktedir.

 

Sıcak (Sarı) Alt Ton

 Cilt renginiz daha sarımsı veya şeftalimsidir,

Güneşe çıktığınızda çabuk bronzlaşırsınız,

Damarlarınız yeşil renktedir.

 

Nötr Alt Ton

Açık sarı veya pembe tonlu cildiniz olabilir,

Damarlarınızın ne renk olduğunu söylemek oldukça zordur.

 

Olive Alt Ton

Yazın çok kolay bronzlaşırlar,

Ten renkleri genelde altın renkleri ve kahverengi tonlarındadır,

Damarlar maviden çok yeşile dönüktür.

 

Cilt alt tonunu belirlemekle iş hallolmuyor tabii ki. Bu sefer de cilt alt tonunuza hangi renkler ve hangi tonlar uygun bunu tespit etmeniz gerekiyor. Bu yazı çok uzun olduğu için, bu tespit işlemi için bu yazının devamı olarak “Cilt Alt Tonuna Uygun Renk Seçimi” başlıklı bir yazı yayınlayacağım. 

Güncelleme: Cilt alt tonuna uygun renk seçimi yazımı yayınladım. Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.