Cilt alt tonuna uygun renk seçimi

Bir önceki yazımda cilt alt tonlarının nasıl tespit edilebileceğini anlatmıştım. Bu yazımın konusu ise bu alt tonlara göre makyaj malzemesi ve kıyafet rengi seçimi. Hemen başlayalım;

Soğuk Alt Tonlu Ciltler: Kıyafet, göz farı veya göz kalemi seçerken çoğunlukla mavi-mor, lacivert, gül kurusu, siyah, gri, gümüş, zümrüt yeşili renklerine yönelmelidirler. Allık seçiminde ise tercihlerini pembe ve gül renkli allıklardan yana kullanabilirler. Fondöten seçiminde ise tercihlerini pembemsi veya krem rengindeki ürünlerden yana kullanmalıdırlar. Rujda ise pembenin her tonu kullanılabilir.

Sıcak Alt Tonlu Ciltler: Yine kıyafet ve makyaj malzemesi seçiminde turuncu, kırmızı, zeytin yeşili, kızıl, bej tonları tercih edebilirler. Farlar ışıltılı ve sıcak tonlarda olmalı. Allık seçiminde ise şeftali, mercan renklerine yönelebilirler. Fondöten seçiminde taba, buğday ve bej alt tonlu ürünlere yönelmeleri uygun olacaktır. Rujda ise şeftali, nude ve vişne tonları tam size göre.

Nötr Ciltler: Bu tarz ciltlere her türlü renk uygundur.

Kahverengi ve bej gibi renkler tüm alt cilt tonlarına uygundur. Kızıla çalan toprak tonları sıcak alt tonlu ciltler için, küllü tonlar ise soğuk alt tonlu ciltler için kullanılmalıdır.
Bu arada fondöten seçimiyle ilgili bahsetmek istediğim başka bir nokta da eğer hala hangi tonda fondöten seçeceğinizi bilmiyorsanız, fondöteni yanağınızın boynunuza en yakın olduğu yerde deneyin ve hangi rengin boynunuzla daha iyi bütünleştiğine bakın. Bu inceleme sizin doğru bir sonuç almanızda yardımcı olacaktır. Bazı markalar fondöten renklerini de cilt alt tonundaki sınıflandırmaya göre yaparak renk kodlarına N (Nötr), W (Warm / Sıcak), C (Cold / Soğuk) harflerini eklemişlerdir. C koduna sahip fondötenler pembe baz ile yapılmıştır, W kodu olan fondötenler ise sarı baz ile oluşturulmuştur. N ise o fondötenin Nötr bazla yapıldığına dikkat çeker. Maalesef bazı mağaza çalışanları bu durumdan bihaberdir ve size hemen ten renginize göre fondöten satmaya çalışırlar. Ya da o sezonun popüler ruj renklerini satın almanızı isterler. Halbuki herhangi bir kişinin dudağında gördüğünüz ve çok beğendiğiniz bir ruj veya far, cilt alt tonunuzdan dolayı sizde istediğiniz gibi durmayabilir.

ilginizi Çekebilir:  Kapatıcı Dosyası - I

Aşağıda paylaştığım resimde kendi alt tonunuza uygun renk seçimiyle ilgili ayrıntılı bir tablo var. Bu tablo da size oldukça yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

cilt_alt_tonuna_gore_renk_secimi

Son olarak eklemek istediğim konu, bahsettiğimiz renklerin herkese yakışabilecek olmasıdır. Önemli olan tonun doğru seçilmesidir. Sevdiğiniz ve istediğiniz renkten vazgeçmeyin. Sadece değişik tonlarını deneyerek kendinize en uygun olanı bulmaya çalışın. Çünkü diyelim ki pembe renkli bir ruj yapılıyor ve bu rujun yapılışında içine sarı ve mavi renklerden biraz az-biraz fazla karıştırarak pembenin tonu değiştiriliyor. Sarı renk baskın olarak karıştırılan renkler sıcak olurken, mavi ile karıştırılan renkler soğuk olur.

Bu konuyu araştırırken oldukça kafam karıştı ve işin içinden çıkmakta biraz zorlandım. Eğer siz de benim gibi hissediyorsanız ve hangi rengi seçeceğinize karar veremiyorsanız annenize danışmanızı tavsiye edebilirim. Zira anneler “bu renk seni hiç açmadı, şu renk sana hiç yakışmadı” gibi cümlelerle sizin alt tonunuza uygun rengi bulmanıza geleneksel yöntemlerle yardımcı olur:)

Son bir not: MAC marka fondötenler ve kapatıcılar NC ve NW olarak sınıflandırılıyorlar ve sanki bu konu hiç kafa karıştırıcı değilmiş gibi olayı biraz daha karışık hale getiriyorlar. Burada bilmeniz gereken NC’nin neutralizes cool, NW’nun neutralizes warm anlamına geldiğidir. Yani NC soğuk alt tonlu ciltleri nötrler, NW ise sıcak alt tonlu ciltleri nötrler. 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.