Göz Şekline Göre Makyaj

Bu yazımın konusu, göz şekillerine göre makyaj teknikleri. Herkesin göz şekli birbirinden farklıdır ve her makyaj tekniği her göze uygun değildir. Göz şeklinizi bilmezseniz, uyguladığınız teknik ne kadar doğru ve düzgün olursa olsun istediğiniz sonucu elde edemezsiniz. Bu yüzden öncelikle göz şeklinizi öğrenmeli, daha sonra da gözünüzün şekline uygun bir makyaj tekniği kullanmalısınız. Göz şeklinizi ve göz şeklinize göre uygulamanız gereken bazı ipuçlarını bilirseniz, mükemmel bir göz makyajı için doğru adımı atmış olursunuz.

birbirine_yakın_gözler

Birbirine yakın gözler: Adından da anlaşılabileceği gibi bu tip gözler birbirine olması gerektiğinden daha yakın olan gözlerdir. Bu tip gözlerde amaç, gözlerin arasındaki mesafeyi açmak olduğu için göz pınarlarına aydınlık renkler uygulanmalı, ayrıca kaşların arası da açılmalıdır. Gözün dış köşelerinde kullanılan farlar koyu renkli olmalı ayrıca yana çıkık şekilde uygulanmalıdır. Kalem veya eyeliner kullanacaksanız, hem alt hem de üst kirpik dibinizde kalemi veya eyelinerı ortadan başlatmalısınız. Kuyruklu eyeliner modellerini de bu tip gözlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Rimeliniz de göz pınarlarına yakın yerlerde az, dış köşelerde yoğun olmalı.
Birbirine uzak gözler: Birbirinden ayrık olan bu gözler için ise yakın gözlerde uyguladığımız tekniğin tam tersini kullanmalıyız. Yani göz kapağının iç kısımlarına (göz pınarlarına yakın kısımlara) koyu renk, dış kısımlarına ise açık renk far sürerek gözleri birbirine yakın gösterebilirsiniz.

Göz şekline göre makyaj tekniğinizi değiştirmelisiniz.

Çekik gözler (Asya tipi): Bu tip gözlerde yapmanız gereken, küçük olan gözlerinizi büyütmektir. Kirpik diplerine kalem veya farı yoğun bir şekilde uygulayarak smokey şeklinde dağıtmalısınız. Böylece göz yapınız da kendiliğinden büyür.

çukur_gözler

Çukur gözler: Bu tip gözlerde kaş kemikleri çıkıktır ve bu yüzden de gözler içe doğru çökük görünür. Doğal olarak çukur gözlerin etrafı normalden daha koyu renk olur. Bu yüzden göz kapaklarında açık ve aydınlık renkler kullanılmalıdır. Koyu renkler tüm göz kapağında kullanılmamalıdır çünkü bu, gözlerin daha da çukur görünmesine sebep olur. Kalem ve eyeliner sadece göz kapağına ve çok ince bir şekilde uygulanmalıdır. Göz kapağının büyük kısmını kaplayan ve gözleri daha da çukur gösteren eyeliner modellerinden kaçınılmalıdır. Göz içine nude veya beyaz kalem çekilerek göz daha aydınlık gösterilmelidir. Rimel uygulaması ise üst kirpiklerde yoğun, alt kirpiklerde ise hafif olmalıdır.

düşük_göz_kapakları

Düşük göz kapakları: Göz makyajınızı uygularken mümkün olduğunca yumuşak gölgeler ve geçişler kullanmalı, keskin hatlardan uzak durmalısınız. Çünkü keskin hatlar gözlerin olduğundan daha da küçük görünmesine sebep olur. Kullanılan ürünler, gözün dış kenarına doğru hafif çekik şekilde uygulanmalıdır. Siyah kalem üst kirpik diplerinde ortadan başlamalıdır, alt kirpik diplerine ise yoğun bir şekilde uygulanmalıdır. Eyeliner uygulayacaksanız, ince ve gözün dış kenarına doğru biraz kalınlaşan modeller bu tür göz tipleri için idealdir. Sadece üst kirpiklere rimel uygulanmalıdır. Tercihen kirpik kıvırıcı kullanılmalıdır. Çünkü kıvrık kirpikler gözleri daha yukarıda ve büyük gösterir.

öne_çıkık_gözler

Öne çıkık gözler: Göz makyajında mutlaka orta ve koyu tonlarda ürün kullanılmalıdır. Kalın sürülen kalem veya kalın çekilen eyeliner bu tip gözler için oldukça uygundur. Siyah kalem kullanacaksanız gözün üstünde kalın bir hat olarak uygulamalı, alt kirpik diplerinde ise sadece gözün içine uygulamalısınız. Rimel ise sadece üst kirpiklere yoğun olarak uygulanmalıdır.

Yukarı çekik gözler: Kullandığınız far, göz kapağı hattının dışına çıkmamalıdır. Gölgeli bir makyaj yapacaksanız, gölgeler sadece katlanma bölgesinde ve göz kapağının orta kısmından itibaren olmalıdır. Gözün dış köşesinde kalın ve kuyruklu eyeliner çekilebilir.

aşağıya_çekik_gözler

Aşağıya çekik gözler: Göz makyajınız gözün üst kısmındaki kirpik dibini takip etmelidir. Kıvrık kirpikler gözleri kalkık göstereceği için kirpik kıvırıcı kullanabilirsiniz. Alt kirpik diplerinizi fazla koyu ve dumanlı yapmamanız gerekir çünkü bu teknik gözlerinizin daha da düşük görünmesine sebep olur.

badem_gözler

Badem gözler: Badem şeklindeki gözlerde göz yakınlığı ve çukurluğu ideal ölçülerdedir. Bu yüzden tahmin edebileceğiniz gibi her türlü makyaj tekniği bu gözler için uygundur ve mükemmel sonuçlar verir. 

ilginizi Çekebilir:  Makyaj Süngeri Dosyası

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.