Kaş Kirpik Bakım Kürü

Bu yazımda, daha önce söz verdiğim gibi sizlere kaş kirpik bakım kürü tarifini vereceğim. Özellikle yoğun kirpik dökülmesi yaşayanlar için mucize bir karışım bu. Ama öncelikle kirpikler neden dökülür bundan bahsetmek istiyorum.

Uzun ve gür kirpiklere sahip olmayı her kadın ister. Uzun ve yoğun kirpikler gözlerin daha çekici bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ancak kirpiğin tek faydası güzellikle ilgili değildir. Kirpikler gözü yabancı maddelerden, toz parçacıklarından ve hatta güneş ışınlarından da korur. Eğer kirpiklerinizde aşırı dökülme yaşarsanız, gözünüz de enfeksiyona ve rahatsızlıklara korunmasız hale gelecektir. Kirpiklerin ortalama ömrü yaklaşık 3-6 ay arasında değişmektedir. Bu süre sonunda kirpiğimiz dökülür ve yenileri çıkar. Bu, aynen saçlarımızda olduğu gibi doğal bir döngüdür. Fakat bazı durumlarda aşırı kirpik dökülmesiyle karşılaşabiliriz. Bu dökülmenin sebebi tiroit gibi bir hastalık olabileceği gibi yanlış ve aşırı kozmetik ürünü kullanımından dolayı da olabilmektedir. Ben kirpik dökülmesini tabii ki kozmetik yönünden ele alacağım.

Sert bir biçimde gözleri kaşımak, gereğinden fazla maskara kullanmak, sürekli yoğun göz makyajı yapmak, sert ve kalitesiz aplikatörler, fırçalar ve makyaj ürünleri kullanmak ve kozmetik alerjisi kirpik dökülmesinin başlıca sebepleri arasındadır. Eğer kirpiklerinizde aşırı bir dökülme başladıysa öncelikle bunun sebebini saptamalı ve kirpiğinize zarar veren etkeni ortadan kaldırmalısınız. Daha sonra da kirpiklerinizin daha hızlı ve sağlıklı uzaması için size tarifini vereceğim kaş-kirpik bakım kürünü düzenli olarak uygulamalısınız. Piyasada çeşitli kirpik bakım serumları da mevcut fakat ben her zaman doğal ve bitkisel çözümlerden yanayım ve bu yüzden de bahsettiğim serumlardan hiç deneyimlemedim fakat size vereceğim bu kürü bizzat uyguladım ve çok da olumlu sonuç aldım.
Gelelim kürün tarifine… İnternette mevcut pek çok formül var fakat ben kendi kirpiklerimde kullandığım yapması en kolay ve en basit tarifi vereceğim.

20160325_072957

Bu kür için doğal aloe vera jeline ihtiyacınız var. Aloe vera yoğun miktarda e vitamini içerir. Ayrıca amino asit, mineral ve vitamin yönünden zengindir. Deriyi çok hızlı iyileştirir ve ayrıca deriyi temizleme özelliği vardır. Kirpik diplerimizde de saç diplerinde olduğu gibi deri döküntüleri olabilir ve bu döküntüler kirpik diplerini tıkayabilir. Aloe vera jeline ulaşamıyorsanız eczaneden alacağınız e vitamini kapsülleri de işinizi görecektir. İhtiyacımız olan diğer malzeme ise Hint yağı. Hint yağı kan akışını hızlandırır ve kirpiklerin, kaşların ve saçların hızlı uzamasını sağlar. Hem antiseptik hem de antioksidandır. Diğer bir malzeme ise tatlı badem yağı. Bildiğiniz gibi tatlı badem yağı da saç-kaş kirpik bakımında sıklıkla kullanılmaktadır. E vitamini yönünden oldukça zengindir. Ayrıca elinizde mevcutsa Hindistan cevizi yağını da bu tarife koyabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı da güçlendirici ve yoğun besleyici özelliğe sahiptir. Bahsettiğim malzemelerin hepsinde dikkat ettiyseniz yoğun miktarda E vitamini var. E vitamini hücrelerin zarar görmesini engeller, saç ve cilt sağlığını iyileştirir. 20160325_073046Miktarına gelecek olursak, bir tane e vitamini ampulü, bir yemek kaşığı aloe vera jeli, bir yemek kaşığı tatlı badem yağı, bir yemek kaşığı Hint yağı ve bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını bir kapta karıştırıyoruz. Hazırlaması işte bu kadar basit. Benim daha önceki tarifimde kullandığım aloe vera jelim bittiği için bu seferki kürü aloe vera jeli olmadan hazırladım. Siz de elinizde olan malzemeleri ekleyerek veya çıkararak kürü hazırlayabilirsiniz. Unutmayın, en önemli nokta; kürün yoğun bir biçimde E vitamini içermesi gerektiğidir. 

20160325_074030

Hazırladığımız bu tarifi bir şişeye koyup ağzı kapalı bir şekilde saklayabilirsiniz. Uygulamayı kulak çubuğuyla veya bitmiş bir rimelinizin fırçasıyla yapabilirsiniz. Uygulamayı mutlaka gece yatmadan önce yapmalısınız çünkü karışımın içerisindeki yağlar gözlerinize akabilir ve karışım gözlerinizde ağırlık yapabilir. Sabah ise mutlaka yüz yıkama jeliyle veya bebe şampuanıyla kirpiklerinizi ve kaşlarınızı yıkamanız gerekir.

Tarifini verdiğim bu kaş kirpik bakım kürünü düzenli olarak kullandığınızda (her gün veya gün aşırı), kirpiklerinizdeki ve kaşlarınızdaki değişimin gözle görülür bir biçimde olduğunu fark edeceksiniz. Ayrıca bu kürü saçlarınız için de kullanabilirsiniz. Benim saçlarım aşırı yağlı olduğu için hiç denemedim fakat kullananlar olduğunu ve güzel sonuçlar aldıklarını okudum. Sevgiler…

 

ilginizi Çekebilir:  The Balm Mary-Lou Manizer Aydınlatıcı

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.