Makyaj Süngeri Dosyası

Düzgün, pürüzsüz ve doğal görünen bir cilt makyajının olmazsa olmazı hiç kuşkusuz makyaj süngeridir. Öyle sünger deyip geçmeyin sakın, kullananlar bilirler, makyaj süngeriyle cildinizde harikalar yaratabilirsiniz. Ben de bu yüzden bu yazımda size makyaj süngerleriyle ilgili bilgi vermeyi amaçladım. Tek bir marka üzerine yoğunlaşmak yerine şu ana kadar kullandığım ve memnun kaldığım ürünlerden bahsedeceğim.

makyaj_süngerleri_kuru

Öncesinde süngerlerle ilgili vermek istediğim genel birkaç bilgi var. Makyaj süngerleri daima ıslatılıp, fazla suyu bir kağıt havlu veya normal temiz bir havluyla alındıktan sonra kullanılmalı. Süngerinizi asla kirli bırakmamalısınız ve yıkadıktan sonra da kolayca havalanabileceği ve çabuk kuruyabileceği bir yerde muhafaza etmelisiniz. Yıkarken makyaj fırçası temizleyici solüsyonlardan, beyaz sabundan ya da benim tercih ettiğim şekilde bebe şampuanından yardım alabilirsiniz. Süngerinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, onu yıkarken biraz hassas davranmalı, aşırı sıkmamalı ve de tırnaklarınızın süngerinize hasar vermemesine dikkat etmelisiniz. makyaj_süngerleri_ıslakŞunu da mutlaka hatırlamalısınız; hangi süngeri kullanırsanız kullanın, az ya da çok mutlaka ama mutlaka ürün emecektir, bundan kaçışımız yok maalesef : )

Makyaj süngerlerinin en ünlüsü tabii ki de “Beauty Blender”. Makyaj blogger ve vloggerları bu beauty blenderı öve öve bitiremiyorlar. Öyle ki ben de uzunca bir süre alıp almamak konusunda tereddüt ettim fakat bir süngere 60 TL vermeyi hiç uygun bulmadığım için elim gitmedi bir türlü. Bu yüzden de biraz araştırma yapıp, uygun fiyatlı beauty blender muadillerini denemeye karar verdim.

eklips_makyaj_süngeri

İlk denediğim ürün, Gratislerde 8 TL’ye satılan Eklips markasının makyaj süngeri oldu. Bu sünger açık pembe renkte, konik bir yapısı var. Alt tarafı daha geniş yüzeylere uygulama yapmak için düz, uç tarafı ise gözaltı ve burun kenarlarına uygulama yapmak için sivri bir şekilde tasarlanmış. Ürünü diğer süngerlere göre biraz daha fazla emmesi dışında bence gayet güzel, kullanışlı bir ürün. Temizlenmesi oldukça kolay, hafif ılık suda bebe şampuanıyla nazikçe yıkıyorum ve misler gibi oluyor. Her gün ten makyajı yapıp da her gün bu süngeri kullanmadığım için ben bir süngeri yaklaşık 8 ay kullandım. Ve bu yüzden benim için fiyat-performans açısından kesinlikle sınıfı geçti ve eskidikçe aldığım bir ürün oldu.

real_techniques_miracle_sponge

Diğer süngerim ise Real Techniques markasının makyaj süngeri. Bu ürünü de Watsons ve Gratislerde bulmanız mümkün. Fiyat olarak satıldığı mağazaya göre farklılık gösterse de yaklaşık 25 TL olan bu sünger,  alttan bir kısmı yanlamasına kesilmiş bir yumurtaya benziyor. Bu süngerin de uç kısmı yine Eklips süngerde olduğu gibi sivri. Ürün emiciliği diğer süngere göre daha az. Yani bu süngerle daha az ürün ziyan etmiş oluyorsunuz. Eğer her gün ten makyajı yapıyorsanız kesinlikle bu ürünü almanızı tavsiye ederim çünkü dayanıklılığı Eklips ve H&M süngerine göre daha yüksek oranda.

h&m_makyaj_süngeri

Son bahsedeceğim ürün ise H&M markasının 6.99 TL olan makyaj süngeri. İtiraf ediyorum, hiç ihtiyacım olmamasına rağmen bu mor süngere karşı koyamadım ve aldım : ) Bu süngerin yapısı da Eklips süngere oldukça benziyor. Tek farkı rengi ve ıslandığında Eklipse göre daha fazla şişiyor olması. Ürün emiciliği de Eklips süngerden daha az.  H&M süngerlerin farklı renkleri mevcut fakat her mağazada bulmak zor oluyor. Hele ki beyazı Görkem Karman tarafından “Beauty Blender”a muadil gösterilince resmen karaborsa oldu. Satış danışmanına sorduğumdaysa, süngerlerin hepsinin standart olduğunu ve sadece farklı renklerde üretildiğini ifade etti.

Bu süngerlerin dışında merak edip denemek istediğim uygun fiyatlı bir sünger daha var fakat onu uzun zamandır hiçbir mağazada bulamadığım için henüz kullanma şansım olmadı. Bahsettiğim ürün, Yves Rocher markasının makyaj süngeri. Kullananlar uygun fiyatlı süngerler içinde en iyilerinden biri olduğunu söylüyorlar fakat ben henüz denk gelemedim. Yves Rocher’nin makyaj süngerini kullandıysanız yorumlarınızı duymayı çok isterim.

Eğer ten makyajı yapacaksanız ve makyajınızın doğal görünmesini istiyorsanız bu süngerlerden bir tane mutlaka edinmelisiniz. Süngerle sadece fondöten uygulaması yapmakla kalmayıp, kapatıcı ve corrector sürme, yüz kontürü yapma gibi işlemlerde de rahatça kullanabilirsiniz. Yüzünüze ne kadar fazla ürün sürerseniz sürün bu tarz süngerlerle cildinizdeki katmanlı görünümü yok edebilir ve ürünlerin teninizde homojen bir şekilde dağılmasını sağlayabilirsiniz.

Mutlu günler…

ilginizi Çekebilir:  Golden Rose Velvet Matte Ruj Serisi

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.