Maskara Dosyası

Göz makyajının en son ve belki de en önemli noktası tabii ki de maskara. Göz makyajınız ister yoğun olsun, ister hafif, makyajın bitişi mutlaka maskarayla olmalı. Hatta ben günlük hayatta hiç göz makyajı yapmasam bile mutlaka evden çıkmadan önce rimelimi sürerim. Bu yazımda sizlere belirli bir markadan bahsetmek yerine, maskara çeşitlerini ve maskaralarımızı neye göre seçmemiz gerektiğini anlatacağım.

maskara_dosyası

Piyasada çok çeşitli maskara mevcut. Fırça şekillerinden yapılarına kadar oldukça geniş bir yelpazede ürün çeşitliliği var. Hal böyle olunca seçim yapmak da oldukça zorlaşıyor. Bana göre kendinize uygun olan maskarayı en güzel deneyerek bulabilirsiniz. Ama yine de bazı temel noktaları bilmeniz de işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

İlk olarak gözlerinizi ve kirpiklerinizi tanımanız lazım. Çünkü sanılanın aksine sadece kirpiklerin şekli ve yapısı değil, gözlerinizin şekli de maskara seçiminizi ve sürüş şeklinizi büyük ölçüde etkiler. Kullandığınız maskara nasıl olursa olsun sürmeye kirpik diplerinden başlayarak ve uçlarına doğru zigzag yaparak sürmeniz en doğru uygulama şeklidir. Doğal bir görünüm istiyorsanız rimelinizi mutlaka tek kat sürmeli, etkili görünüm için ise ilk kat kuruduktan sonra ikinci katı sürmelisiniz. Eğer rimelinizden memnun değilseniz veya daha da etkili bakışlar yaratmak istiyorsanız, daha önceki yazımda bahsettiğim maskara bazını da rimelden önce uygulayabilirsiniz.

Gelelim maskara çeşitlerine; maskara çeşitlerini genel olarak iki aşamada inceleyebiliriz, fırçaların şekline göre ve yapıldığı materyale göre.
Plastik/kauçuk fırçalar kirpikleri tek tek ayırır, uzunluk verirler. Eğer düşük kirpikleriniz varsa mutlaka bu tarz fırçalar kullanmalısınız çünkü kirpikleri havaya kaldırma etkisi daha çok olacaktır. Plastik fırçalar genellikle tarama özelliğine de sahiptir. Maskaranın tümünü kirpiklere dağıtma konusunda oldukça başarılıdırlar ve doğal görünümlü bir uzunluk sağlarlar. Plastik fırçalar sentetik kıllı fırçalara göre biraz daha esnek olabilirler bu yüzden uygularken dikkatli olmanız gerekir çünkü göz kapaklarına ve gözaltlarına bulaşma yapabilirler. Ayrıca kirpiklere ekstra hacim kazandırma konusunda bu tarz fırçalar tek kat uygulamada pek de başarılı değildir. max_factor_masterpiece_transformEğer maskaranız resimde gördüğünüz Max Factor Masterpiece Transform gibi hem plastik hem de sert yapılı, kısa ve seyrek yapıdaysa kirpiklerinizde tam bir kontrol sağlar. Kirpikleri her noktada çok güzel kavrarlar ve deyim yerindeyse, tek tek kirpik inşa etmenize yardımcı olurlar. Eğer makyaja ayıracak vaktim fazlaysa ve çok acelem yoksa ben bu tarz fırçaları daha kullanışlı buluyorum. Detaycı insanlar için en mükemmel fırçalar bu fırçalardır. Biraz özenli çalışmayla, üst üste uygulamayla oldukça etkili ve yoğun bakışlar yaratabilirsiniz. Topaklanma sorunu da minimum olacaktır. Hatta başka bir rimelle topaklanmış ve yapışmış kirpiklerinizi bu tarz fırçalarla tarayarak çözebilirsiniz. Kısa ve düz kirpikler için en kullanışlı fırçalar bunlardır.

Kıl fırçalar, kirpiklere hacim verir. Yoğun ve sık kıllı olanları kirpiklere istenenden fazla ürün taşıyarak topaklanmaya sebep olabilirler ayrıca kirpiklerinizin yapışmasına da sebep olabilirler. Birden fazla kat rimel sürmeye pek de uygun olmayan bu fırçalar, özellikle vaktiniz azsa ve tek hamlede hem uzun hem de hacimli görünen kirpiklerle etkili bir görünüm yaratmak istiyorsanız sizin için ideal olabilirler.loreal_mega_volume_collagen_24H Resimde gördüğünüz Loreal Mega Volume Collagen 24 H maskara, kıl fırçalı maskaralara güzel bir örnek.  Topaklanma sorunu az da olsa var fakat benim senelerdir bittikçe aldığım, sürekli elimin altında olan maskaralardan biri. Bu tarz fırçaların en büyük sıkıntılarından biri, kısa kirpiklerinize ulaşmasının oldukça zor olmasıdır.

Gelelim fırçaların şekillerine; bence fırça şekli kılların yapısı kadar önemli olmasa da bazı kullanıcılar için en önemli özellik şekildir. Bu yüzden fırçaların şekillerine de kısaca değineceğim.

loreal_miss_manga_waterproof

Uca doğru incelen konik yapılı fırçalar kirpiklere hacim verirler. Göz pınarındaki kısa kirpiklere de kolayca uygulanabilirler. Topaklanma oranı azdır ve kirpikleri yapıştırmazlar. İki – üç kat sürülebilirler.

Ucu yuvarlak plastik fırçalar da kısa kirpiklere ve alt kirpiklere kolayca uygulanır. Kirpikleri tarar ve ayırırlar. Topaklanma yapmazlar.

Tombul, yuvarlak kıl fırçalar: Kirpiklere maksimum ürün taşır ve kabartırlar. Hacim verme konusunda oldukça başarılıdırlar. Düz ve seyrek kirpiklerde rahatlıkla kullanılabilirler.

S şeklindeki fırçalar ise seyrek kirpikler için uygundur. Kirpiklerinizde kıvırma etkisi arıyorsanız bu tarz fırçalar işinizi görecektir.

Seyrek kıllı fırçalar ister plastik olsun ister sentetik kıllı, daha doğal bir görünüm için tercih edilebilirler.

Unutulmaması gereken diğer bir konu ise kirpiklerin kıvrılmasıyla havaya kalkmasının aynı şeyler olmadığıdır. Havaya kalkmış kirpikler gözleri daha büyük gösterir.

Eğer dış kenarlarından aşağıya doğru düşük gözlere sahipseniz, kirpiklerinizin dış uçlarına çok fazla rimel sürmemelisiniz. Ortadaki kirpikleriniz daha yoğun olmalıdır. Böylece kenarlardaki düşüklüğü bir nebze kamufle etmiş olursunuz.

İki göz arasındaki mesafeniz çoksa göz pınarlarına yoğun, tam tersi durumda ise orta ve dış uçlara yoğun rimel uygulamanız gereklidir.

Rimellerin kirpik dökmesi ise tamamen yanlış kullanımdan kaynaklanan bir durumdur. Her gece uygun bir temizleyici ile rimelinizi temizlediğinizde kirpiklerinize herhangi bir zarar gelmez. Ayrıca göz makyajını temizleyen pek çok ürün de içeriğindeki vitamin ve yağlarla kirpiklere bakım yapmayı da vaat eder.  Eğer waterproof maskara kullanıyorsanız temizliğe daha da önem vermeniz gerekir. Çünkü bu tarz ürünler kirpiklere daha sıkı tutunur ve temizlerken ovalamanız gerekebilir. Bu durumda da birkaç tel kirpiğinizi kaybedebilirsiniz, kirpik kökleriniz zarar görebilir. Suya dayanıklı ürünleri çok fazla tercih etmemeniz kirpik sağlığınız aççısından daha uygun olacaktır.

kirpik_kıvırma_maşası

Diğer yaygın ve yanlış bir inanış ise kirpik kıvırma aletinin kirpik döktüğüdür. Maskaradan önce doğru bir şekilde kullanılan kirpik kıvırma aleti kirpiklerinizi dökmez. Yeter ki kıvırma esnasında kirpiklerinizi sağa sola doğru çekiştirmeyin. Ayrıca hiç denemedim fakat kıvırma işleminden önce kirpik kıvırma maşasının saç kurutma makinesiyle ısıtılması da kirpiklerin daha da kıvrık görünmesine yardımcı olan bir durummuş bunu da eklemeden geçemeyeceğim.

Maskaraların ortalama kullanım ömrü üç aydır. Açıldıktan üç ay sonra rimeliniz kurumaya ve etkinliğini kaybetmeye başlar. Rimelinizi sürerken fırçayı birkaç defa haznenin içine sokup çıkarmak ve rimelinizi sıkıca kapatmamak da rimelinizin normalden daha kısa süre içinde kurumasına sebep olur. Kuruyan rimelleri tatlı badem yağı gibi yağlarla seyreltmek ise tamamen yanlış bir davranış olur. Çünkü rimelinize eklediğiniz yağ rimeli daha akışkan bir hale getirir ve gün içerisinde daha çok akma-bulaşma sorunuyla karşılaşırsınız. Acil durumlarda kurumuş olan rimelinizi sıcak su dolu bir bardağın içinde bekletmek kullanım ömrünü biraz daha uzatacaktır.

Eğer yoğun bir biçimde kirpik topaklanması yaşıyorsanız kirpik tarağı kullanabilir veya topaklanmış kirpiklerinizi temiz bir diş fırçasıyla tarayabilirsiniz.

Aldığınız tüm önlemlere rağmen kirpiklerinizde dökülme sorunu yaşıyorsanız, bir sonraki yazımda sizlere kirpiklerinize bakım yapan, uzatan ve hacim kazandıran birçok kişi tarafından denenmiş bir kaş-kirpik bakım kürü tarifi vereceğim. Sevgiyle kalın…

ilginizi Çekebilir:  Cilt alt tonuna uygun renk seçimi

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.