Ten Makyajı Nasıl Yapılır?

Sevgili ve çok değerli takipçilerimden birinin isteği üzerine bu yazımda ten makyajındaki adımlardan bahsedeceğim.

nemlendirici

İlk olarak makyaja başlarken cildimizin temiz ve nemlendirilmiş olmasına dikkat etmeliyiz. Çünkü iyi nemlendirilmemiş bir ciltte kullandığınız fondöten, kapatıcı gibi ürünler teninize tam olarak uyum sağlamayabilir ve pul pul bir görüntü oluşturabilir. Bu yüzden cildinizi iyi tanımalı ve kuru bölgelere yoğun, yağlı bölgelere daha az ama mutlaka nemlendirici uygulamalısınız. Eğer cildiniz çok yağlıysa, su bazlı nemlendiricileri tercih etmeniz daha doğru bir seçim olacaktır. Cildimizin nemlendiriciyi emmesi ve makyaja hazır hale gelmesi yaklaşık 8-10 dakika sürer. Bu adımı uyguladıktan sonra makyaja başlayabilirsiniz.

baz

Özellikle yaz aylarında makyaja bir makyaj bazıyla veya makyaj sabitleyiciyle başlamak, makyajınızın daha uzun süre bozulmadan teninizde kalmasını sağlar. Eğer cildiniz çok yağlı değilse ve ışıltılı, canlı bir görünüm istiyorsanız Loreal Lumi Magic gibi bir baz kullanmanız yerinde olacaktır. Eğer çok gözenekliyse ve pürüzsüz bir görünüm istiyorsanız The Balm Time Balm gibi silikon yapılı bir baz gözenekleri kapatmanıza yardımcı olacaktır.

fondöten_bb_cc_krem

Bu aşamadan sonra renkli nemlendirici veya CC Krem / BB Krem / fondöten uygulamasına geçiyoruz. (Biliyorum ki şimdi çoğunuzun aklından bu ürünlerin arasındaki farkların ne olduğu geçiyordur, o da başka bir yazının konusu olsun:)) Bu aşamada da cildimizin yapısını ve ihtiyaçlarını bilmek ve ona göre ürün seçimi yapmak en önemli noktadır. Denemeler yapmaktan korkmayın. Fondöteninizi ya da BB Kreminizi diğer BB / CC kremlerle veya bir bazla karıştırarak istediğiniz görüntüye ulaşmanız mümkün.  Eğer doğal bir bitiş istiyorsanız bu malzemeleri ıslak bir sünger yardımıyla uygulamanız daha iyi sonuç verecektir. Fondöten fırçaları da bu aşamada size yardımcı olabilir fakat çoğu fondöten fırçası iz bıraktığı için ben fırça kullanmayı tercih etmiyorum. Islak süngerim yoksa da parmaklarımla uygulama yapıyorum.

gözaltı_kapatıcısı

Bu aşamadan sonra gözaltı kapatıcınızı uygulayabilirsiniz. Kapatıcıyı uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise kapatıcıyı cildinize tampon hareketlerle yedirmeniz gerektiğidir. Çünkü eğer kapatıcıyı süpürerek ve silerek uygularsanız kapatıcının cildinizde gezmesine sebep olursunuz ve dolayısıyla istediğiniz tam kapatıcılığı elde edemezsiniz.


Eğer gözaltlarınız çok morsa, koyu halkalar ve damarlar çok belirginse o zaman kapatıcının altına somon alt tonlu bir corrector uygulamanız yerinde olacaktır. Gözaltınıza kapatıcı uygularken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise kapatıcıyı sadece gözaltlarınıza sürmek yerine biraz yanaklarınıza doğru getirerek ters üçgen şeklinde sürmeniz gerektiğidir. Bu şekilde daha doğal bir görünüm elde edersiniz.

ilginizi Çekebilir:  Kapatıcı Dosyası - I

transparan_pudra

Şimdi sıra transparan pudrayla sürdüğümüz likit ürünleri sabitlemeye geldi. Eğer cildiniz kuruysa bu adımı atlayabilirsiniz. Ama eğer yağlı bir cildiniz varsa bu adımı mutlaka uygulayın ki gün içinde cildinizin yağlanma oranı düşsün ve parlama sorunuyla karşılaşmayın. Eğer gözaltı kapatıcınız çizgilere dolma yapıyorsa bu sabitleme işlemini gözaltlarınıza kapatıcıyı uyguladıktan hemen sonra yapın.

kontür

Sonraki adım, eğer yapmayı tercih ediyorsanız yüz kontürleme olacaktır. Kontürleme ile ilgili yazılarıma buradan ve buradan ulaşabilirsiniz. Son olarak da yapacağımız göz makyajına ve mevsime uygun olarak allığımızı sürüp cilt makyajımızı bitirebiliriz.

allık

Eğer çok koyu bir göz makyajı yapacaksanız, koyu renk farlar kullanacaksanız önce göz makyajınızı yapıp gözaltlarınıza ve yanaklarınıza dökülen farları temizledikten sonra cilt makyajınızı yapabilirsiniz.

Sevgiler…

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.